káva

Kde se rozpustná káva vzala? Jak se rozpustná káva vyrábí? A může vůbec instantní konkurovat tradičně připravované kvalitní kávě?

Rozpustná káva je starší, než si myslíte…

Kdo považuje rozpustnou kávu za fenomén dvacátého století, bude její historií bezpochyby překvapen. Pojďme si ve stručnosti připomenout jen několik zásadních milníků:

  • První zmínka o tzv. instantní kávě pochází z roku 1771 z Velké Británie.

  • V roce 1853 spatřila světlo světa první americká verze této kávy, testovaná mimo jiné během občanské války.

  • S prvním dostatečně stabilním produktem přišel v roce 1901 Japonec Sartori Kato, který stojí i za metodou výroby instantního čaje.

  • Pět let po něm vyladil britský chemik G. C. Washington proces výroby rozpustné kávy, který pak na třicet let ovládl americký trh.

  • V roce 1938 vyrobila společnost Nestlé své první Nescafé. V té době se do kávového prášku stále ještě přidávaly karbohydrátové složky.

  • Až v padesátých letech se podařilo vyrobit čistou rozpustnou kávu, tzn. bez dalších příměsí.

Vyberte si u nás kvalitní kávu, mlýnek, kávovar, french press, moka konvičku, dripper, džezvu a další.

Jak proces výroby rozpustné kávy probíhá?

  1. Extrakce – pražená, mletá káva je zpracována za pomoci vysokého tlaku a horké vody, vzniká tekutý extrakt, v podstatě vlastně hodně silná koncentrovaná káva.

  2. Sušení – působením vysokých teplot (kolem 250 °C) nebo naopak velkého mrazu (-40 °C) se kávový extrakt suší a dále zpracovává tak, aby výsledkem byly buď granule nebo sypký, jemný prášek.

  3. Obnovení aromatu – uvedeným zpracováním ztrácí káva svou typickou vůni, které si ovšem milovníci výsledného nápoje obvykle velmi cení. Je proto žádoucí instantní kávě aroma dodat.

  4. Baleni – rozpustná káva by neměla být vystavena vlhkosti, balí se proto v tzn. ochranné atmosféře za použití nejrůznějších plynů, které současně zabrání ztrátě chuti a vůně.

Díky stručnému popisu tedy jasně vidíte, že i instantní káva zůstává kávou, ačkoliv její skalní odpůrci často tvrdí opak.

Jaké jsou základní rozdíly mezi instantní a tradičně připravenou kávou?

Obsah kofeinu – 250 ml instantní kávy (připravené za použití 1 kávové lžičky prášku) obsahuje zhruba 30-90 mg kofeinu, stejné množství kávy překapávané nabídne 70-140 mg kofeinu, pro srovnání jedno espresso ho obsahuje kolem 200 mg.

Obsah antioxidantů – provedené studie ukazují, že i instantní káva si zachovává obsah cenných antioxidantů, vzhledem k procesu zpracování má dokonce určitých zdraví prospěšných látek více než káva tradičně připravená.

Obsah akrylamidu – akrylamid je potencionálně škodlivá látka vznikající během pražení kávy. Rozpustná káva ho obsahuje asi dvakrát více než ta tradičně připravená. Měli byste ale vědět, že nejde v žádném případě o dávku, která by mohla jakkoliv ohrozit vaše zdraví.

Přínos pro zdraví – v tomto směru nabízí instantní káva stejné benefity jako ta klasická, ať už půjde o podporu funkcí mozku, zrychlení metabolismu, snížení rizika rozvoje depresí či zlepšení funkce jater.

Ačkoliv skutečnému znalci kávy nemůže instantní verze nabídnout odpovídající zážitek z konzumace, přesto představuje rychlou a jednoduchou cestu k šálku oblíbeného nápoje, když zrovna nemáte k dispozici kávovar či jinou pomůcku nezbytnou k tradiční přípravě kávy.

Nejčastější otázky k rozpustné kávě a její výrobě:

  1. Jak se vyrábí rozpustná káva?

    Rozpustná káva se vyrábí smícháním pražených kávových zrn s horkou vodou a poté odpařením vody, dokud nezůstane pouze sušina. Tento proces se nazývá sušení sublimací.

  2. Je rozpustná káva škodlivá pro zdraví?

    Rozpustná káva obsahuje stejné množství kofeinu jako běžná káva, takže z hlediska obsahu kofeinu není škodlivější. Nicméně mnoho značek rozpustné kávy obsahuje přidané látky jako například cukr nebo umělé sladidla, které mohou být pro zdraví nebezpečné, pokud jsou konzumovány v nadměrném množství.

  3. Může se rozpustná káva považovat za kvalitní alternativu k běžné kávě?

    To záleží na preferencích jednotlivce. Rozpustná káva se vyrábí různými způsoby a kvalita může být různá v závislosti na značce a výrobci. Nicméně mnoho lidí ji považuje za praktičtější a jednodušší alternativu k běžné kávě, zejména pokud nemají přístup k čerstvě namleté kávě nebo nemají čas na přípravu kávy z kávovaru.

Dominik Škoda
Autor článku: Ing. Dominik Škoda
Majitel a ředitel společnosti GourmetKava s.r.o. provozující 15 let e-shop s čerstvě praženou kávou a příslušenstvím na alternativní přípravy kávy. Držitel prestižního certifikátu Barista Skill Foundation od The Specialty Coffee Association. Ale i milovník přírody, kutilství a hudby.

Zdroje:

http://www.madehow.com/Volume-3/Instant-Coffee.html

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23442632/

https://www.efsa.europa.eu/en/efsajournal/pub/4104

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/j.1467-3010.2007.00665.x

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11897178/