Pokud má nějaký překapávač na přípravu filtrované kávy opravdu styl a krásný design, je to bezesporu překapávač Chemex. Vynález, který spatřil světlo světa v USA již v roce 1940. Jeho vynálezce, původně chemik a doktor Peter Schlumbohm, se již po třech letech uvedení na trh dostal do prestižní kolekce moderního designu MOMA.

Sám jeho autor tvrdí: "I největší trouba dokáže pomocí Chemexu připravit vynikající kávu." Pokud si i vy chcete opravdu kvalitně připravit kávu pomocí Chemexu, čtěte dál.


 Ať už si vyberete jakoukoliv velikost Chemexu (u nás nabízíme všechny velikosti, na 3, 6, 8 a 10 šálků), doporučujeme použít originální skládané papírové filtry Chemex, které jsou také k dostání u nás v e-shopu.

 

VÝHODY PŘÍPRAVY KÁVY V CHEMEXU

  • krásně čistá káva plné chuti
  • snadná příprava a údržba
  • možnost přípravy většího množství filtrované kávy (oproti V60) 
  • není potřeba dalšího příslušenství, např. konvičky
  • design

HRUBOST MLETÍ: mletí středně hrubé, trochu hrubší než na drip

Ideální je namlít si kávu (doporučujeme výběrové) vždy čerstvou, těsně před každou přípravou. Na Chemex se káva mele poměrně hrubě a to o něco hruběji než na drip tj. asi konzistence cukru krupice.

JAK PŘIPRAVIT CHEMEX?

Celkový čas přípravy: cca 4 minuty

Množství kávy: ideálně 36 gramů / 600ml

Návod jak na přípravu kávy pomocí Chemexu

  1. Připravíme si kávová zrna, např. 36 gramů a 600 ml filtrované vody o teplotě 93-95°C, budeme potřebovat také stopky pro měření času. Celková doba přípravy - 3-4 min. 
  2. Nameleme zrna o něco hruběji než do dripperu - asi na stupeň 7 na pomyslné desetidílné škále (středně hrubé mletí).
  3. Do horní části nádoby vložíme Chemex filtr, který propláchneme horkou vodou. Též propláchneme nádobu, která se tak ohřeje a nebude ochlazovat kávu. Tuto vodu následně z nádoby vylejeme.
  4. Kávu nasypeme do filtru a mírně zahýbeme s nádobou - tím se káva dobře rozprostře.
  5. Poté ji spaříme cca 50ml horké vody. Z kávy se začne uvolňovat oxid uhličitý, který zabraňuje správné extrakci. Zapneme si stopky.
  6. Po 30 vteřinách pomalu vléváme vodu krouživými pohyby, pokud možno konstantně po celou dobu. Pro tento účel se perfektně hodí např. konvice Hario Buono s úzkým hrdlem.
  7. Káva z Chemexu je hotová a můžeme servírovat. Výsledný čas extrakce by měl být okolo 4 min. Pokud byl čas překapání rychlejší než 3 minuty, nastavíme pro příště mlýnek na jemnější mletí.

TIP: Vždy samozřejmě nejvíc záleží na Vaší vlastní chuti. Pokud Vám přijde, že má káva slabé tělo, zkuste příště namlít kávu trochu jemněji a snižte poměr kávy a vody. Pokud Vám naopak přijde káva příliš hořká, namelte ji příště o něco více nahrubo a zvyšte poměr kávy a vody. Snažte se přitom stále dodržovat stejnou teplotu vody a stejné časy výsledné extrakce. 

Vyberte si u nás kvalitní kávu, mlýnek, kávovar, french press, moka konvičku, dripper, džezvu a další.
Dominik Škoda
Autor článku: Ing. Dominik Škoda
Majitel a ředitel společnosti GourmetKava s.r.o. provozující 15 let e-shop s čerstvě praženou kávou a příslušenstvím na alternativní přípravy kávy. Držitel prestižního certifikátu Barista Skill Foundation od The Specialty Coffee Association. Ale i milovník přírody, kutilství a hudby.