Nejčastěji konzumovaným nápojem s prokazatelnými účinky na zdraví je káva. Kofein je pak nejvíce užívanou psychoaktivní látkou. Zvyšuje aktivitu mozku díky jeho většímu prokrvení. Velmi často jej najdete jako součást léků na hubnutí kvůli svému povzbuzujícímu účinku na metabolismus a spalování tuků.
Zvyšuje káva krevní tlak?
Často se říká, že káva zvyšuje krevní tlak, ovšem bývá to jen dočasné. Pokud si na kávu zvyknete, tělo si vytvoří jistou toleranci a není tak problém vypít klidně 2 šálky kávy denně bez jakéhokoliv zvýšení krevního tlaku rovnou třeba v kvalitně zastíněných prostorech.
Pravidelné pití kávy naopak zlepšuje stav cév, zmenšuje riziko infarktu myokardu a snižuje hladinu homocysteinu (což může mít za následek snížení rizika vzniku aterosklerózy).
Káva a riziko diabetu?
Též se zjistilo, že kofein zlepšuje využití glukózy ve tkáních a zvyšuje citlivost k inzulínu, což má za následek snížení rizika diabetu. Další způsoby řešení a prevence diabetu vám doporučujeme řešit s dietologem.
Káva a další závažné choroby
Pití kávy mimo jiné snižuje riziko Parkinsonovy choroby, riziko demence a vznik Alzheimerovy choroby.
Dietoložka Karolína Hlavatá tvrdí: "Nejvhodnější je káva zrnková a to vždy čerstvě mletá." Výživový specialita Petr Havlíček pak nabádá, abyste se vyhnuli kávě tzv. 3v1 kvůli velkému množství cukru.
Při pití čerstvé výběrové kávy se nemusíte bát dehydratace, jak bývá občas někde uvedeno. O té si můžete přečíst v našem dalším článku.
Zdroj: ona.idnes.cz